Prístupové systémy
Základnou činnosťou prístupových systémov je identifikácia a povolenie prístupu do danej časti stráženého objektu na základe porovnania oprávnenia identifikovaného užívateľa k danej oblasti, v danom čase a k ostatným podmienkam. Prístupové systémy slúžia na zabezpečenie ochrany vstupu do priestorov s využitím bezkontaktných prístupových kariet, číselných kódov alebo biometrických znakov.
Najčastejšie používaný spôsob overenia identity na účely ochrany majetku pracuje na princípe predloženia predmetu, na ktorom sú vhodným spôsobom zaznamenané údaje slúžiace na identifikáciu osoby. Výhodou tohto spôsobu autentizácie sú menšie nároky na identifikované osoby – stačí aby ste vo vhodnej chvíli priložili identifikačný predmet k čítaciemu zariadeniu, nemusíte si pamätať žiadne kódy. Z hľadiska bezpečnosti je hlavnou nevýhodou možnosť straty alebo odcudzenia identifikačného predmetu a následná hrozba jeho zneužitia.
V systémoch SKV sa veľmi často využívajú RFID karty, ktorých princíp je založený na bezdrôtovom prenose identifikačného čísla alebo dát pomocou rádiových elektromagnetických vĺn. MIFARE karty sú najpoužívanejšie RFID karty na svete. Prístupové systémy môžu byť autonómne - kompaktné (zariadenie, ktoré obsahuje čítačku aj kontrolér v jednom) alebo modulárne (čítačky a kontroléry pracujú ako separátne zariadenia).
Autonómne prístupové jednotky sú ideálnym riešením pre menšie objekty a pre objekty s nižším bezpečnostným rizikom. Zariadenie obsahuje všetku vyhodnocovaciu a riadiacu logiku. Stačí pripojiť potrebné príslušenstvo, ako je zdroj, podružná čítačka, alebo odchodové tlačidlo. Pre elektronické otváranie dverí teda stačí priložiť kartu k čítačke RFID, ktorá umožňuje priame ovládanie zámku. Pre bezpečnostné aplikácie sa používa kombinácia identifikácie osoby RFID kartou a následné overenie identity znalosťou v podobe prístupového kódu, ktorý je potrebný zadať na kódovej klávesnici. Pri lokálnych systémoch sa konfigurácia a spravovanie databázy prístupových čipov a kariet vykonáva jednoducho cez master karty a klávesnicu týchto zariadení, pri kompaktných IP systémoch sa konfigurácia a načítanie databázy realizuje cez LAN sieť alebo INTERNET prostredníctvom PC s nainštalovaným softvérom výrobcu.
Modulárne systémy sú vhodné pre rozsiahlejšie objekty a objekty s vyšším bezpečnostným rizikom. Pri týchto systémoch sa vo všeobecne prístupných priestoroch inštalujú iba čítačky čipov a kariet, ktoré slúžia iba na odčítanie kódu z týchto médií. Rozhodnutie o povolení vstupu a otvorenie dverí realizuje prístupový kontrolér inštalovaný v zabezpečených priestoroch, v ktorom je nahratá databáza týchto médií. Konfigurácia a načítanie databázy sa realizuje cez PC s inštalovaným softvérom výrobcu cez LAN sieť alebo INTERNET. Prístupové kontroléry v týchto systémoch môžu spracovávať načítané dáta z viacerých čítačiek súčasne.
Biometrické systémy
Biometria patrí v súčasnosti k najmodernejším a najspoľahlivejším metódam v oblasti kontroly vstupu, otvárania a zatvárania dverí a brán. Zjednodušene sa jedná o technológiu, ktorá je určená na identifikáciu alebo verifikáciu osôb na základe jedinečných fyziologických znakov alebo zvykových čŕt jedinca.
Okrem spoľahlivosti, maximálnej bezpečnosti a komfortného používania majú biometrické systémy v porovnaní s tradičnými prístupovými systémami celú radu výhod. Využívajú predpoklad, že niektoré fyziologické charakteristiky sú pre každého jednotlivca jedinečné a nemenné. Medzi fyziologické znaky patrí odtlačok prsta, rozmery ruky, obraz tváre, vlastnosti dúhovky resp. sietnice oka. K najčastejšie využívaným charakteristikám patrí analýza odtlačkov prstov a očnej dúhovky.
Práve jedinečnosť odtlačkov prstov využíva väčšina biometrických prístupových systémov. Prístupový systém má špeciálny skener, ktorý sníma charakteristické znaky prstov ako biometrický kľúč. Základom je teda jednoducho dotyk. Odtlačky sa najskôr naskenujú a uložia v systéme a ďalej systém už automaticky rozoznáva povolené a nepovolené osoby. Ak znaky súhlasia s uloženými dátami, systém povolí vstup oprávnenej osobe. Existuje niekoľko typov zariadení pre snímanie odtlačkov prstov. Medzi najznámejšie radíme optické, ultrazvukové a kapacitné snímače. Biometrické prístupové systémy možno kombinovať s RFID čítačkou, ktorá je často ich súčasťou.
Videovrátniky
Videovrátniky sú komunikačné dorozumievacie zariadenia pre obojsmernú hlasovú komunikáciu s jednosmerným prenosom obrazu pre účastníkov medzi dvernou jednotkou a telefónom. Dverná jednotka je spravidla umiestnená pri vstupe do objektu (vonkajšia brána, vstupné dvere) a monitory sú umiestnené vo vnútri objektu. Dverná jednotka má sebe integrovanú kameru na snímanie priestoru pred bránou alebo dvermi a monitor tento obraz zobrazuje. Aktiváciou dvernej jednotky (zatlačením ohlasovacieho tlačidla) sa zvukovým signálom aktivuje príslušný monitor spolu s obrazom z kamery, čo účastníkovi vo vnútri objektu indikuje, že niekto stojí pri vchode alebo bráne. Zatlačením tlačítka na komunikáciu je aktivovaná obojsmerná hlasová komunikácia oboch účastníkov. Zatlačením integrovaného tlačítka na monitore je možné uvoľniť elektormagnetický alebo elektromechanický zámok na vchode, čim je účastníkovi umožnený vstup do objektu.
Novodobé videovrátniky pracujú na báze IP prostredia, využívajú teda existujúce dátové siete Ethernet užívateľa. Sú ideálnym prostriedkom komunikácie medzi pracovníkmi firmy a prichádzajúcimi návštevami. Taktiež sú vhodné pre aplikácie do bytových domov a rodinných domov. Hovor sa prenáša napr. na recepciu alebo do konkrétneho bytu prostredníctvom dátovej siete. Hovor zo zariadenia dvernej jednotky sa dá prijímať na IP videotelefóne alebo na osobnom počítači.