Rekuperačné systémy

Všetky priestory, osobitne také kde sa dlhší čas zdržiavajú ľudia potrebujú mať vhodný vetrací systém. Keďže vetranie je pre zdravie človeka nevyhnutné, tak aj počas zimných mesiacov je často potrebné vetrať tradičným spôsobom. V tomto prípade však prichádza k výraznému navýšeniu nákladov, pretože okrem vydýchaného vzduchu unikne von oknom 50 – 75 % tepla a miestnosť treba neustále vyhrievať.

Preto sa čoraz častejšie využívajú systémy riadeného vetrania, ktoré optimalizujú potrebu výmeny vzduchu v byte či v dome a zvyšujú tak obytný komfort. Súčasťou systému riadeného vetrania je jednotka so spätným získavaním tepla – rekuperátor, čím sa minimalizujú tepelné straty, teda aj náklady za vykurovanie.

Rekuperácia je proces zaisťujúci optimálnu výmenu vzduchu so spätným získavaním tepla. Ide o dej, pri ktorom sa privádzaný vzduch do budovy predhrieva teplým odpadovým vzduchom. Teplý vzduch teda nie je bez úžitku odvedený otvoreným oknom von, ale v rekuperačnom výmenníku odovzdá väčšinu svojho tepla privádzanému vzduchu. Odpadový vzduch z vnútorného prostredia (kuchyňa, kúpeľňa, toaleta) je odsávaný do rekuperačnej jednotky, kde mu výmenník odoberie časť tepelnej energie, v sebe ju akumuluje a odovzdá čerstvému vzduchu privádzaného z vonkajšieho prostredia do interiéru, kde sa najčastejšie obyvatelia zdržujú. Vďaka tomuto procesu je v dome čistý a svieži vzduch a vzniká prirodzený kolobeh vzduchu z obytných miestností do kuchyne, kúpeľní atď.

funkca schema

Sprísňovaním stavebných predpisov pre novostavby dochádza k zosilňovaniu izolácií vonkajších stien a zvyšovaniu vzduchotesnosti stavieb, aby sa zabránilo tepelným stratám. Na druhej strane je však zabránené prirodzenej infiltrácii vzduchu a tým pádom nastáva znehodnocovanie interiérového vzduchu vplyvom nedostatočnej výmeny. To znamená, že čím viac zatepľujeme, tým viac vzniká požiadavka na vetranie. Čoraz častejším problémom vyskytujúcim sa v novostavbách sú tiež plesne. Jednou z príčin výskytu plesní je hromadenie vzdušnej vlhkosti z dôvodu nedostatočného vetrania. Najvhodnejším riešením je teda aplikácia rekuperačného systému, ktorý automaticky odvádza nahromadený vlhký vzduch z miestností a udržiava vzdušnú vlhkosť v požadovaných hodnotách. Bývanie v nedostatočne vetraných priestoroch má totiž za následok zhoršenie zdravotného stavu a môže byť príčinou vzniku mnohých ochorení ako napr. alergie, astma a podobne. Rekuperačný systém býva spravidla vybavený špeciálnou účinnou filtráciou, ktorá dokáže zachytiť prach, nečistoty a peľ, to znamená že systém je zvlášť vhodný pre alergikov.

rekuperacia

 

Vplyvnom sprísňovania energetických požiadaviek uvedených vo vyhláške MDVRR SR č. 364/2012 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov v znení neskorších predpisov je od 1.1.2021 povinný energetický štandard výstavby – trieda A0 (s takmer nulovou potrebou energie) pre všetky nové budovy. Preto sa realizácia rekuperácie v rodinných domoch stáva nevyhnutným riešením ako zefektívniť energetickú bilanciu domu a zatriediť rodinný dom do vhodnej energetickej kategórie podľa požiadaviek vyššie uvedenej vyhlášky. Jednoducho povedané pasívny dom bez rekuperáčného systému nepostavíte. Reálna účinnosť rekuperácie pre energeticky pasívny dom by mala byť minimálne 80 %. Na trhu sú však dostupné kvalitné zariadenia so schopnosťou získať viac ako 90% tepla. V tomto prípade dokážu rekuperačné zariadenia pri väčších mrazoch priviesť do miestnosti predhriaty vzduch s minimálnou teplotou 18 °C. V letnom období, v čase denných horúčav centrála "vymieňa energiu" a tým schladzuje vzduch privádzaný do vnútorných priestorov. Novšie rekuperačné jednotky obsahujú automatický bypass systém, ktorý umožňuje prerušiť získavanie tepla v prípade, keď je v priestoroch priteplo, a vpustiť dnu chladnejší vonkajší vzduch je v záujme zachovania tepelnej pohody. Táto funkcia sa využíva prevažne vo večerných a nočných hodinách, keď vonku panuje už príjemný chládok, centrála aktivuje bypass a tak znižuje teplotu vnútorných priestorov.

Novinkou je riešenie v podobe rekuperačnej jednotky pre jednu miestnosť s účinnosťou až 75%. Pomáha znížiť problémy so vzdušnou vlhkosťou a kondenzáciou vodných pár. Predstavuje ideálne riešenie na rekonštrukciu, ako náhrada za nefunkční ventilátor. Výhodou je, že nevyžaduje vzduchotechnické rozvody. Jednotka je vybavená trubicovým protiprúdovým rekuperátorom. Odvádzaný odpadový vzduch ohrieva privádzaný čerstvý vzduch z vonkajšieho prostredia a miestnosť sa tak neochladzuje. Nedochádza k zmiešaniu prívodného a odpadového vzduchu. Jednotka je navrhnutá v troch dĺžkach tubusov, ktoré sú určené pre rôzne hrúbky obvodového múru. Táto rekuperačná jednotka je určená pre nástennú inštaláciu do vnútorného prostredia.

solo rekuperator 

 

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti