Klimatizácie

Príchodom horúcich letných dní zrejme každý z nás zatúži po klimatizácii. Aby sa naplnili naše očakávania je dôležité zorientovať sa v jednotlivých typoch klimatizácii a ich technických parametroch.

Úlohou klimatizácie je najmä úprava vnútorného prostredia na komfortnú úroveň. Ide najmä o úpravu teploty, vlhkosti a čistoty vzduchu v priestore. Klimatizácia bola dlhodobo vnímaná iba ako zariadenie určené na chladenie. Súčasné klimatizačné zariadenia sú schopné nielen efektívneho chladenia, ale aj vykurovania. A treba zdôrazniť, že vykurovanie klimatizačným zariadením je energeticky, ekonomicky a ekologicky veľmi výhodné.

Je niekoľko možností použitia klimatizácií v bytoch či rodinných domoch. Klasické SPLIT - vnútorná jednotka (výparník) a vonkajšia jednotka (kondenzátor s kompresorom) - prepojená medenými trubkami a komunikačným káblom, MULTISPLIT - jedna vonkajšia jednotka a väčšie množstvo vnútorných jednotiek - ku každej jednotke ide medené potrubie a komunikačný kábel.

zoom

Výkon klimatizácie je najdôležitejší technický bod pri výbere konkrétnej klimatizačnej jednotky. Je dôležité, aby jednotka, ktorú si vyberiete, mala správny výkon vzhľadom na priestor, ktorý treba vychladiť alebo vykúriť. Ak bude výkon príliš veľký, klimatizácia sa bude často zapínať a vypínať. Naopak, ak bude výkon príliš malý, klimatizácia bude v prevádzke nepretržite, čo prinesie vyššiu spotrebu energie s nízkou efektívnosťou. Orientačne si výkon klimatizácie môžete vypočítať podľa m2 priestoru, ktorý treba ochladiť. Na 10 m2 klimatizovaného priestoru je potrebný približne 1 kW chladiaceho výkonu, avšak v závislosti od konštrukcie budovy, orientácie priestoru podľa svetových strán, plochy a typu okien a iných faktorov. 

Veľmi dôležitým technickým parametrom v klimatizačnej technike je technológia invertor. Oproti klasickým klimatizáciám, ktoré majú štandardný jednorýchlostný kompresor s fixným počtom otáčok bez možnosti zvyšovať nebo redukovať jeho okamžitý výkon, pracujú invertorové jednotky po väčšinu času s čiastočnou záťažou. Klasická jednotka reguluje výkon cyklickým vypínaním a zapínaním svojho kompresoru, čo vedie ku kolísaniu teplôt a zbytočným hlukom. Invertorové jednotky dokážu riadiť výkon plynulou reguláciou, čo vedie k výraznému zlepšeniu komfortu prostredia, poklesu hlučnosti, vyššej efektivite a nižšej spotrebe energie. Spotreba energie je zhruba o polovicu nižšia ako u klasickej klimatizácie. Technológiou invertor dnes disponujú skoro všetky klimatizácie.

invertor

Nástenné klimatizačné jednotky predstavujú jednoduché a moderné zariadenia pre vašu domácnosť. Výhodou nástenných klimatizácií je, že majú nízke prevádzkové náklady, pomerne nízku hlučnosť v porovnaní s ostatnými typmi klimatizácií a množstvo užitočných funkcií, ktoré vám spríjemnia každodenný život. Možné dizajnové prevedenie týchto jednotiek je ich veľkou devízou. Každý výrobca má v ponuke základné modely nízkej triedy ako aj modely strednej triedy a luxusné modely vysokej triedy s najnovšími funkciami.

nastenna

Kazetové klimatizácie sú praktickým riešením pre veľké miestnosti s vysokými stropmi, ktoré majú kazetový alebo sadrokartónový charakter. Výhodou kazetový klím sú štyri výfukové lamely, ktoré zabezpečujú prúdenie vzduchu do všetkých strán. Využitie nájdu predovšetkým v komerčných priestoroch ako obchody, reštaurácie alebo zasadacie miestnosti. Kazetové klimatizačné jednotky sú obľúbeným zariadením luxusných bytov a domov.

           kazeta

Podstropno-parapetné klimatizácie sú vhodné na inštaláciu do miestností bez dvojitých stropov. Predstavujú ideálne klimatizačné zariadenia pre obchody, kde je potrebné miesto na stenách a strop je voľný. Môžu byť inštalované aj vo zvislej polohe v pozícii radiátorov. Ponúka sa možnosť ovládania štandardným diaľkovým ovládačom alebo komfortným nástenným ovládačom. 

pods. par.

Kanálové klimatizácie sa inštalujú do medzistropných priestorov, najčastejšie do sadrokartónových podhľadov. V dolnej časti priestoru nasáva kanálová klimatizačná jednotka vzduch z miestnosti, chladí ho a následne je vzduch cez vzduchovody a difúzory vrátený späť do miestnosti. Najväčšou výhodou kanálovej klímy je úspora miesta, keďže z celého zariadenia klimatizácie vidno iba nasávacie a výfukové mriežky.

kanalovka

                          ventil                                  mriezka

Výrobcovia klimatizačnej techniky prichádzajú so širokou ponukou ovládacích prvkov. Ponúkajú rôzne prevedenia nástenných displejov, ktorými môžete ovládať klimatizačné jednotky. Taktiež indikujú nastavený režim a nastavenú teplotu, umožňujú zopnutie jednotky do automatického režimu chladenia alebo kúrenia a zobrazujú chybové hlásenia. Možnosťou je tiež použitie centrálneho ovládača, ktorý umožňuje ovládať až 16 jednotiek súčasne a nastaviť týždenné časy vypnutia a zapnutia. 

                                                                        

Výrobcovia klimatizačnej techniky prichádzajú s možnosťou ovládania klimatizačných jednotiek cez smartphony a tablety prostredníctvom WiFi adaptéra pre vnútorné jednotky, ktorý umožňuje okrem jednoduchých funkcií ako zapnutie, vypnutie alebo nastavenie režimu a teploty aj funkciu časovača, či zobrazenie aktuálnej energetickej efektivity.

    smartphone

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti